
Proč potřebujeme spát?
Ve snaze odhalit mnohá tajemství spánku bylo publikováno víc než 10 000 vědeckých článků. Spánek však zůstává i nadále záhadou.
Co je spánek?
Jedna definice uvádí:" Spánek je období sníženého vědomí, z něhož může být osoba správným podnětem probuzena."
Druhy spánku
V roce 1953 studovali dva lékaři spánek dětí v dětské nemocnici v Hollywoodu. Pozorovali periodické přerývané pohyby v očích spících dětí. Při pozorování dospělých zjistili, že tyto oční pohyby měly během lehkého spánku periodu 10 - 12 minut. Na konci této doby pohyby zmizely, z čehož usoudili, že spánek vstoupil do hlubokého stadia.
Tito lékaři odhalili, že lidé spí v cyklech. Přecházejí od lehkého ke tvrdému spaní a naopak - čtyřikrát nebo pětkrát v osmihodinové periodě.
Na základě těchto pozorování byl spánek klasifikován do dvou hlavních kategorií - REM ( rapid eye movements, t.j.rychlé oční pohyby ) a non - REM ( no rapid eye movements, t.j bez rychlých očních pohybů ).
Během REM spánku se naše svaly uvolňují a kromě pohybů očí ukazuje elektromyograf malou aktivitu. V průběhu tohoto stadia vypadají naše sny živěji a po probuzení si je také lépe vybavíme. Chceme - li, aby měl spánek posilující účinek, pak by měla fáze REM tvořit asi 20 - 25 % jeho celkové délky.
Kolik spánku potřebujeme?
Výzkumy nám nedávají jednoznačnou odpověď, kolik ho opravdu potřebujeme a kolik ho můžeme postrádat.
V roce 1968 dvaapadesátiletá žena v Kapském městě vytvořila rekord. Zůstala ve spánku 11 dní, 18 hodin,a 55 minut. Můžeme však slyšet i o lidech, kteří nespí vůbec. Například Tomáš Edison a Napoleon Bonaparte se domnívali, že se obejdou bez spánku, ovšem pozorovatelé popsali, že dřímali a během 24 hodin to byly přibližně 4 hodiny.Noc strávená hlubokým spánkem je jednou z nejsladších radostí, jaké život nabízí. Hluboký a klidný spánek je zdrojen našich mnohých aktivit a dává nám energii k tomu, abychom si mohli plnými doušky užívat krásy života. Dobrý spánek nás připravuje na nadcházející úžasné a velké dny.
Spánek a sen
°Každé ráno si vybavuji své sny, ale pokud si je včas nezapíšu, rychle zase zmizí. Vracejí se zpět do svého vlastního světa. ( Amy Tan, spisovatel )
Poruchy spánku
1. Jak dlouho už mám obtíže se spaním?
2. Objevují se tyto obtíže každou noc?
3. Jak obtíže se spaním ovlivňují můj každodenní život?
4. Jaké změny nebo stresy prožívám?
5. Je můj spánek jiný ve všední dny a v době, když jsem na dovolené
Můžou pomoct tyto tradiční návody:
- teplá bylinná koupel
- sauna, vířivé koupele a sprcha
- odpočinek v pohodlném křesle
- poslech klidné hudby
- zaznamenání svých postřehů
- zavolání dobrému příteli
- šálek bylinkového čaje
- pomalé cviky na protažení
- modlitba
- hluboké dýchání
- zazpívání oblíbené písničky
- prohlédnutí fotek z příjemné dovolené
- pletení, háčkování, vyšívání
- pozorování hvězd
- představa nerušeného a hlubokého spánku
Přírodní pomocníci
- heřmánek, meduňka, oves, třezalka, oves, kozlík, chmel (čaj
- heřmánek, levandule, oves, chmel, růže ( koupel )
- levandule, chmel, růže, heřmánek, meduňka ( polštář )
- bergamot, heřmánek, šalvěj, levandule, meduňka, pomeranč, růže, santalové dřevo, majoránka, ylang- ylang ( esenciální oleje - aromaterapie )
Odborná pomoc
- porada s lékařem o krátkodobém užívání prášků na spaní.
Výroky slavných
°Spánek, jenž spřádá zacuchanou nit bdění, smrt života každého dne, lázeň znavených těl a balzám poraněných duší, další velké přirozené bytí, hlavní chod na hostině života. ( William Shakespeare)
°Požehnán budiž ten, kdo první vymyslel spánek! Pokrývá člověka, myšlenky a vše kolem jako plášť; je potravou hladovějících, nápojem žíznících, teplem pro strádající zimou a chladem pro sužované horkem.( Miguel De Cervantes Saavedra )
°Přeju vám všem kolem teď klidnou dobrou noc a krásné sny, když říše spánku nad vámi má svou moc. ( sir Walter Scott )
Jak to máš ty se spánkem?